Іди ти в баню… та парся на здоров’я!

Світ бань або лазень – це всесвітня мандрівка у вир оздоровчої та корисної гігієни. Попаритися, а слідом увійти в чисту холодну воду любить багато з нас. Але чи всі види лазень ви знаєте? Куди би ви не відправилися на відпочинок, в Карпатах, на морі або просто в місті завжди є багато нагод відвідати руську баню, сауну або навіть якусь екзотичну лазню (японську, турецьку тощо). Користь від банних процедур відкрили ще древні римляни, грецькі спартанці та навіть єгипетські жерці. Здоров’я, стрункість тіла і молодість шкіри та цілого організму здавна об’єднували прихильників лазні.

Баня та чан (фото взято з taor.com.ua)
Баня та чан (фото взято з taor.com.ua)

Для чого іти в баню?

  • Заради схуднення: в бані поліпшується кровообіг та обмінні процеси в організмі, тоді як активізація потових залоз призводить до виведення шлаків і токсинів. Результат – зайві кілограми «випарюються» також.
  • Заради загального оздоровлення: в бані розширяються судини, очищується шкіра, встановлюється баланс у ендокринній системі. Спеціальні чаї та відвари, а також мед або сіль (все це можна і потрібно використовувати в бані – тільки потрібно знати, як!) також допомагають у роботі дихальних шляхів і суглобів, а масаж укріплює отриманий ефект. В давнину лазні взагалі вважалися лікувальними навіть при подагрі, хворобах кісток тощо.
  • Заради психологічного розвантаження, відпочинку, реабілітації та відновлення рівноваги: сауна підвищує тонус, проганяє геть втому, позбавляє напруги (як психічної, так і фізичної).
Масаж після сауни (фото взято з www.strong-happy.com)
Масаж після сауни (фото взято з www.strong-happy.com)

Звісно, є й те, що перетворює відвідування сауни на пародію. Пиятика і різні нездорові розваги, що чомусь часто практикуються саме у банних приміщеннях, виглядають доволі дивно… Особливо для тих, хто вже встиг засмакувати справжній відпочинок у лазні.

Ще один нюанс: якщо ви плануєте паритися вперше, і є якісь сумніви, то не завадить консультація з добрим лікарем. Є стани (гіпертонія, запальні захворювання, гіпертермія, схильність до кровотеч, ниркова недостатність, хвороби серця, онкологія, вагітність і т. д.), коли відвідування бані має бути обмежене або заборонене в принципі.

Види лазень: гуцульська, сауна, офуро чи хамам?…

Руська баня

Відома з часів князя Володимира. Температура тут 60-70°С, вологість – від 80% до 100%. До цього новачку варто звикати поступово, під керівництвом досвідченого банщика. Він підкаже багато секретів складу віників, трав’яних настоянок, цілющого пару. Є руські бані «по-чорному», або «по-білому». Останні – більш гігієнічні. В Росії є ще однин специфічний тип лазні, «російська». Це процедура, що відбувається прямо в російській печі, коли з неї вигребуть золу і настелять дошки. Віник, вода – все як завжди, тільки пар піднімається від гарячих стінок печі.

Гуцульська лазня

Для цього типу лазні потрібні дерев’яна колиба, лід, багато теплої мінеральної води, трохи прохолодної води, релакс-лежанка, легка натуральна тканина на людський зріст та інструктор з досвідом. Очищення та тонізуючий ефект гарантовано!

Фінська сауна (фото взято з 101sauna.ru)
Фінська сауна (фото взято з 101sauna.ru)

Фінська лазня, або Сауна

В нашій країні, як і в багатьох країнах світу, часто думають, що сауна – це невелика кімната з сухою парою. Це не зовсім так. Насправді фіни скажуть вам, що їхня сауна майже не відрізняється від руської бані за способом подачі пару і технікою користуванням віником. Тільки температуру в сауні підтримують в межах 70-110°C, а вологість регулюють завдяки кількості води, що нею з ковша поливають кам’янку.

Японська лазня, або Офуро

Японська лазня Офуро (фото взято з banya-expert.com)
Японська лазня Офуро (фото взято з banya-expert.com)

Це водяна лазня. Ванна у ній міститься в дерев’яній бочці, заповненій гарячою водою (45°C). У воду треба зануритися по груди, а на голову вдіти шапочку, яку попередньо змочили в холодній воді. Також під «Японською» розуміють тирсову суху лазню. Для неї в кедрову тирсу спочатку додають лікарські трави. Після цього суміш нагрівають до 60°C. Коли така цілюща тирса всмоктує піт, вона одночасно виділяє ароматичні речовини.

Турецька лазня, або Хамам

Турецька лазня, або Хамам (фото взято з hotbanya.ru)
Турецька лазня, або Хамам (фото взято з hotbanya.ru)

Прародителька хамаму – римська лазня. А в Константинополі (сучасному Стамбулі) її перейменували на «хамам» (тобто «те, що розповсюджує тепло»). Відтак сьогодні ми знаємо цю лазню як «Турецьку». В хамам все – лежаки, підлога, стіни – з мармуру. Завдяки підігрітому гарячим повітрям мармуру, на який ллється вода, і твориться пара. Масажу і релакс від контакту з мармуром дарує виразний оздоровчий ефект та допомагає в гармонізації фігури. Процес миття після хамаму – ціле мистецтво, котре потрібно опановувати за допомогою банщика.

Соляна лазня

Соляна лазня (фото взято з www.adler-dolomiti.com)
Соляна лазня (фото взято з www.adler-dolomiti.com)

Вважається одною із найбільш корисних сьогодні. Аби побудувати соляну сауну, використовують спеціальні сольові панелі. Температура в соляній лазні становить близько 55°C. Перебування тут не лише поліпшує кровообіг, але й допомагає у лікуванні дерматологічних захворювань та підвищенні захисних сил організму. Ба більше: в кімнаті з сольовими стінами у людини виробляється особливий гормон, що має протионколокічний вплив (без консультації з лікарем цю інформацію варто сприймати як спосіб профілактики, а не лікування).

Якщо нічого з цього переліку вам не сподобалося, шукайте «свою» лазню далі! Існують римські терми, повітряні римсько-ірландські лазні; кельтські, дакійські і навіть мінеральні бані. Маєте березове листя чи квіткове сіно? Можна попаритися і в мішку, наповненому дарами природи!

Для любителів моря і природних процедур є ще один різновид парення: піщана лазня. Потрібно заритися у розігрітий на сонці пісок. Він вбере в себе піт, а натомість підтримає організм у боротьбі з артритом, ревматизм тощо. Після такої «баньки» варто попірнати в морі, а перед нею можна наїстися кавуна. Це поліпшить виділення поту і додатково допоможе у роботі нирок. В будь-якому випадку, успіх справи забезпечать перемовини з досвідченим банщиком та добрим лікарем – і партеся на здоров’я!

ukraine.1001idea.info