ТОП-10 сувенірних ринків та музеїв Івано-Франківщини
Сувенірний ринок - Яремче (фото взято з wikimapia.org)

Як не лише побачити всю красу Карпатських гір, але й привезти її шматочок з собою додому? А ще хочеться встигнути зрозуміти цю землю, цих людей… І тут нам на допомогу приходять гуцульські музеї та колоритні сувенірні ринки. Погодьтеся, без всього цього відпочинок був би неповним 🙂

Маленький лайфхак: музеї цікавіше відвідувати на початку подорожі, а ринки – краще в кінці відпочиноку в Карпатах. Бо перші допомагають краще зрозуміти край, де ви опинилися. Натомість для відвідин гуцульського базару варто трохи набратися досвіду спілкування з місцевими мешканцями, розпитати детально про графік і особливості торгівлі. Повірте, цікавого буде багато!

Хата-музей кінофільму «Тіні забутих предків»

будинок-музей кінофільму "Тіні забутих предків", Верховина (фото взято з uainfo.org)
Будинок-музей кінофільму “Тіні забутих предків”, Верховина (фото взято з uainfo.org)

Музей фільму «Тіні забутих предків» присвячений цілій епопеї, пов’язаній зі зніманням цього фільму. Знаходиться хата в присілку Глифа на околиці селища Верховина. Тут можна по-справжньому переглянути «Тіні забутих предків», відчути фільм та дізнатися, як його знімали. Тут ви можете відчути ту саму силу і натхнення, завдяки яким Сергій Параджанов зняв свій шедевр. Він мешкав тут сім місяців під час зніманням цього фільму.

Музей працює лише в суботу і неділю з 9:00 до 18:00. Обід: з 13:00 до 14:00. До речі, за окрему плату тут можна і сфотографуватися у гуцульському костюмі.

Музей гуцульської господарки «Хата-ґражда»

Хата-ґражда – історико-архітектурна пам’ятка (1858 рік) села Криворівня на Верховині. Саме ця хата і «знімалась» у Параджанова. Уявіть: колись в ці стіни любили завітати Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Володимир Гнатюк… Ті, які не лише любили відпочити в Карпатах, але й ревно цікавились гуцульською етнографією.

Музей знаходиться у присілку Заріччя. Працює з 10:00 до 18:00 щодня, крім понеділка. Обід: з 13:00 до 14:00 год.

Музей гуцульської вишивки

Цей яскравий і колоритний музей від 2006 року знаходиться у с. Зелене Підугорське на Верховині. Тут можна помилуватися вишитими картинами й нарешті дізнатися, як створюється оригінальна гуцульська вишивка. Музей має дві експозиції: з побуту та етнографічну.

Музей працює щодня, а господарі готові прийняти відвідувачів майже у будь-який час.

Екотуристичний візит-центр Карпатського національного природного Парку

екотуристичний візит-центр Карпатського національного природного Парку (фото взято з cnnp.if.ua)
Екотуристичний візит-центр Карпатського національного природного Парку (фото взято з cnnp.if.ua)

Це абсолютно новий тип експозицій, що створили у Яремче 2009 року як спільний румунсько-український проект. Поки що це унікальний об’єкт, де представлені не тільки сама карпатська місцевість, але й сучасні екологічні концепції, важливі для розвитку цього регіону. До того ж формат експозиції надзвичайно цікавий як для дорослих, так і для маленьких відвідувачів.

Візит-центр знаходиться на вул. Василя Стуса, 6. Всі деталі щодо відвідин варто уточнювати за тел. в Яремче: (03434) 2-11-55, 2-28-17.

Музей імені Митрополита Андрея Шептицького

музей імені Митрополита Андрея Шептицького, Яремче (фото взято з romantikspahotels.ua)
Музей імені Митрополита Андрея Шептицького, Яремче (фото взято з romantikspahotels.ua)

Ще однієї сторони життя гуцулів, їхньої глибокої віри, можна торкнутися у музеї, присвяченому великому праведнику ХХ сторіччя – Митрополиту Андрею Шептицькому. Комплекс музейних будівель знаходиться неподалік Дори (на лівому боці Кам’янки). Комплекс складається з монастиря, дерев’яної церкви та власне музею.

Адреса музею: Яремче-Дора, вул. Кам’янка (монастир). Час, коли сюди краще завітати, варто уточнювати на місці.

Сувенірний ринок в Яремче

сувенірний ринок, Яремче (фото взято з wikimapia.org)
Сувенірний ринок, Яремче (фото взято з wikimapia.org)

Сувенірний ринок в Яремче, якщо не заглиблюватися у адміністративні нюанси, має два «відділення». Перший ринок знаходиться в центрі, інший – «за мостом» (орієнтуйтесь на ресторан «Гуцульщина» та водоспад). Вовняні ковдри, ліжники, прикраси, одяг – що бажаєте? Справжній гуцульський базар – це ціла культурна подія, і тут ніколи не сумує навіть той, хто прийшов «просто подивитись».

Сувенірний ринок «Гуцульщина» в Коломиї

Коломийський базар ще називають «ринком вишиванок» – їх тут просто безліч. Нюанс: ринок працює вночі. Якщо хочете з рук справжньої майстрині отримати свою особливу вишиванку, то ночувати доведеться з середи на четвер. Вас чекають з 02:00 до 09:00 на Об’їзній (156 км.), поспішайте!

Смоднянський ринок біля Косова

Косівський базар (фото взято з brenik.livejournal.com)
Косівський базар (фото взято з brenik.livejournal.com)

Готові встати в суботу вдосвіта? Тоді неподалік Косова можна завітати на ринок в селі Смодна (на межі з містом). Автентичні, якісні та оригінальні речі знаходяться саме тут. Цей ринок кличуть найбільшим «родовищем» гуцульських сувенірів. Працює він лише з четвертої ранку до обіду.

Гуцульський базар у Кутах

Косівський район пишається ще одним ринком, де вповні сяють усі відтінки гуцульського колориту. Це ринок у мальовничому селі Кути (10 км. від райцентру) – відомому центрі виготовлення народної кераміки Карпатського регіону. За останніми даними, тут азарт торгівлі запалюється у середу та суботу з 6:00. Звісно, купити можна не лише кераміку – вибір одягу, прикрас, сувенірів та предметів побуту з гуцульським акцентом в Кутах багатий і різноманітний.

Сувенірний ринок у Верховині

Верховина (фото взято з focus.ua)
Верховина (фото взято з focus.ua)

Про це місце кажуть так: «Полюбилася Гуцульщина? Гайда до Верховини! Бо ліпшого музею, ніж тутешній гуцульський базар, просто не існує». Гобелени, посуд з кераміки і дерева, килимки, живе пиво, гуцульська музика і останні новини з життя краю – все це лише тут! Про деталі відвідин (що, коли і як?) колоритного селищного ринку краще дізнаватися прямо на місці.

ukraine.1001idea.info