Рослинний світ Карпат: квіти, трави-чари

На переломі весни й літа, у травні-червні, в Українських Карпатах чарівно цвітуть квіти, буяють свіжі соковиті трави… Якісь із них створені, аби прикрашати землю й уквітчувати наречених, інші – лікують й приносять силу та наснагу.

Чорвона рута, сон-трава, папороть, чар-зілля, лісова лілея – ці казкові назви насправді ведуть у фантастичний для приїжджого світ Карпатських гір. Фантастичний у своїй різноманітності, цілющості, чарівності. Аби потрапити у нього, відпочинок у Карпатах треба поєднати з хоча би мінімальними знаннями про незвичайну рослинність наших гір.

східнокарпатський рододендрон igormelika.com.ua
Східнокарпатський рододендрон (фото взято із igormelika.com.ua)

Заквітчана Чорногора, або Гуцульські Альпи

Червень – час гірських квітів вповні пишатися собою. Ось, наприклад, східнокарпатський рододендрон, званий теж чорвоною рутою (або червоною, хоча червоною рутою кличуть і червлену монарду). На початку літа ця червонокнижна рослина густо вкриває підніжжя Піп-Івана Мармароського й саму гору, цвіте на Піп-Івані Чорногірському, заквітчує Чорногору й підніжжя Брескула.

Мармароси не дарма називають Гуцульськими Альпами – вони зовсім відмінні від інших карпатських вершин. Їм насправді властивий субальпійський рельєф, і барви унікальних квітів то підтверджують. В червні тут серед трав ховається не лише рододендрон, але й вузьколистий нарцис (так-так, той самий, що біля Хуста), альпійські дзвоники, гірська арніка, сон-трава, пухівка, нечуй-вітер і навіть ялина. А знавці трав у цей час можуть назбирати матеріалу для славетного полонинського чаю. Адже справжній карпатський чай, як відомо, буває тільки з гірської води, наповнений чистим повітрям та легко приправлений ароматом вогнища десь високо в горах…

чебрець
Фотовзято із foxatechicken.com

Живий килим, тканий з рожевого (а також пурпурно-фіолетового) рододендрона в червні чекає також в Горганах, на Близниці, Дземброні та на Чивчині. Рідкість і краса цієї квітучої рослини – виклик навіть для досвідчених мандрівників Мармаросами, адже червень тут традиційно дощовий. Приймаючи цей виклик, готуйтеся відповідно! І пам’ятайте, що мандрівка Мармаросами потребує спеціальних дозволів від прикордонників та поваги до рослин – більшість із них належать до Червоної Книги. Тому їх можна роздивитися й відчути насправді лише у місці цвітіння.

Екологічні маршрути Карпатами

Розроблені в Українських Карпатах і спеціальні екологічні маршрути, що навесні та влітку найповніше відкриють і представлять вам світ гірського біорізноманіття.

Це шлях підкорення Говерли, мандрівка на Пожижевську полонину та до озера Несамовитого. Це містичне озеро влітку оточене квітами й чар-зіллям, а також цілими полями пухнастого дива – альпійських сосен. Тут насправді дивовижна погода: сонце буквально за 15-20 хвилин може змінитися на таку негоду, що перестрашаться й бувалі мандрівники. Але несамовита краса притягує їх сюди знов і знов.

несамовите в квітах times.cv.ua
Біля озера Несамовитого (фото взято із times.cv.ua)

Інші екологічні квітучо-трав’яні маршрути провадять на Шпиці, Бребенескул і Піп-Іван, а також з Піп-Івана у додинину. Можна помандрувати з Бистреця через Маришевську в долину річки Прут. Екологічні тропи ведуть і у Гаджину, з Топільча – через Дземброню на Піп-Іван, із Рахова – на Петрос і Говерлу, з Квасів – на Петрос. Існують і трансчорногірські екомаршрути.

Інші квітучі місцевості у цей час – Драгобрат, закарпатські підніжжя гір та долини (зокрема, Хустщина, Рахівщина і околиці села Колочава). А якщо хочете потрапити на пік цвітіння сакур і магнолій, то він часто припадає вже на середину квітня.

Карпатські цілющі трави-чари

Якщо у вас немає в знайомих якоїсь славної карпатської травниці або досвідченого травника, то підказкою у тому, де можна навесні й влітку помилуватися гірськими травами, стануть карти заповідних територій Карпат. Зокрема, Карпатського національного природного парку, національного природного парку «Синевир», Карпатського біосферного заповідника, Вижницького парку на Буковині, в парках Горганів і Сколівських бескидів, а також першого в світі міжнародного біосферного заповідника «Східні Карпати». Теж зверніть увагу на Буковий ліс у Карпатах і молодий національний природний парк «Зачарований край» на Іршавщині (Закарпаття).

суниця ua.torange.biz
Суниця (фото взято із ua.torange.biz)

Насправді таємниці карпатського чар-зілля, здатного дарувати здоров’я навіть вже через поєднання ароматів багатьох квітів, відомі лише місцевим мешканцям. Наприклад те, що ошатна орхідея – це милі зозульки, популярні в гірській народній медицині. Гірські ромашки – помічниці для тих, кого турбує зір і слух. Чабрець – його аромат здавна означав тут затишок і тепло рідного дому, а чорниці (афини) – примирення. Також їх шукають всі, хто має проблеми з очима.

Брусниця wiki.kubg.edu.ua
Брусниця (фото взято із wiki.kubg.edu.ua)

Побачите десь юну жовту купавницю – то знайте, що вже можна купатися в гірських річках і озерах. Вона квітне тоді, коли повітря й вода вже досить прогрілися. А брусниці (гогодзи) – не лише смачні як ягоди, але й корисні як квіти. Їх заварюють в якості чаю. Також традиційно серед лікарських рослин й чар-зілля Карпат називають мелісу, м’яту, звіробій, чебрець, деревій, материнку, Іван-чай, первоцвіт, Петрові батоги (цикорій), шавлію, татарське зілля (аїр), голу солодку, бедринець, плющ, парило лікарське, свіжу весняну кропиву, травневу кульбабу… Всі вони приносять людям найчарівніший дар – здоров’я. Яким чином? Це знають вповні лише у заповідних Карпатах…

ukraine.1001idea.info