Смаколики гуцульської кухні: історія, легенди та кілька рецептів

Бриндзя, банош, кулеша, вурда, шупеня, гуслянка… Хоча для більшості українців ці назви звучать дещо екзотично, для гуцулів вони знайомі та рідні. Гуцульська кухня досить поживна та не вельми складна у приготуванні – саме така, яка і має смакувати волелюбним горянам.

Банош

Якщо ви відправитеся на фестиваль «Гуцульська бринза» до Рахова, або просто повечеряєте з вівчарями десь на полонині в Карпатах, то помітите не тільки те, що справжня овеча «бриндзя» (так тут кажуть) не має нічого спільного з тим, що в пересічному українському магазині має назву «бринза». Легко зауважити, як через кухню простежується історія і культура одного з найбільш колоритних та яскравих українських субетносів, який донині зумів зберегти свою особливу ідентичність.

Карпатський Краєвид

Гуцульська кухня: історія та сучасність

Історія гуцульської кухні тісно пов’язана з культурою та особливостями мешканців гір. В певному сенсі кухня вже стала частиною гуцульської культури – бо майже ні через що інше не можна так багато й цікаво розповісти про традиції, звички та історію самих гуцулів.

Автентичну гуцульську кухню можна спробувати не всюди. Посмакувати справжнім баношем зі шкварками, бринзою і грибами найкраще на Івано-Франківщині (Верховина, південь Надвірнянщини та Косівщини), Буковині (Путильський район та південь Вижницького краю) та на Закарпатті (Рахівський район). Це і є терени тої частини Гуцульщини, що знаходиться в Україні. Якщо ж вирушите до Румунії, то шукайте там кулінарні цікавинки від мармароських та південно-буковинських гуцулів. Територіальне розміщення та історико-політичні зміни – також складова частина історії як народу, так і його кухні, тож тут нічому дивуватися.

Інший варіант Баношу

Традиційні компоненти гуцульської кухні оповідають про прості й природні життєві умови гуцулів. Це кукурудза (відповідно, кукурудзяна крупа та борошно), картопля, квасоля, гриби, овече й коров’яче молоко, м’ясо, бужене (тобто копчене) сало й шкварки, квашена капуста, всі види лісових грибів тощо. Історія кухні завжди позначена стилем життя людей, його природними особливостями та родом занять: так вівчарство і кукурудзяні поля стали тими визначальними факторами, що в першу чергу вплинули на формування гуцульської кухні. До речі, гуцули сьогодні – одна з провідних етнічних груп в Європі, що справді професійно задіяна в екологічному та натуральному гірському вівчарстві.

Гуцульські страви

Серед популярних сьогодні гуцульських страв на столі часто можна побачити верховинський салат. Його «гірка», посипана зеленою цибулею, складається з тертого твердого сиру, відвареної картоплі, яєць, солоних огірків. Все це добре солять, перчать та заправляють майонезом.

А якщо хочете приготувати холодну закуску по-верховинськи, то до однорідної густої маси перемішуйте тертий сир, яєчний білок, зелений горошок, вершкове масло, кріп, сметану, сіль, чорний перець та майонез. «Гірку» закуски прикрасьте жовтком та петрушкою.

Також цікаві традиційні гуцульські страви з м’яса, кукурудзяної крупи, квасолі. Це різні м’ясні рулети, закуски, квасолеві й грибні супи та борщі, основні страви, наприклад…

Суп з сухих білих грибів

Гуцульська гурка (гаряча закуска)

Аби приготувати цю смакоту, просійте та відваріть у малій кількості води кукурудзяну крупу (290 г). Потім пропустіть через м’ясорубку свіжі шкварки (120 г). Ріпчасту цибулю (240 г) наріжте дрібно та обсмажте у смальці (100 г) до золотистого відтінку. Готові компоненти треба з’єднати, заправити чорним перцем (2 г) та сіллю (10 г) й добре перемішати. Далі за допомогою спеціального кулінарного шприца й підготовленої кишкової оболонки (60-70 см) формуємо гурку і відварюємо її в окропі 10-15 хв (так, аби не потріскалася). Перед тим, як подати до столу, гурку ще потрібно підсмажити у смальці. Таким чином у вас вийде готовий кілограм гарячої гуцульської закуски.

Гурка

Кулеша гуцульська (гаряча страва з кукурудзяного борошна)

Щоби приготувати 1порцію кулеши, треба спочатку всипати у підсолену (3г) киплячу воду (220 гр) просіяне кукурудзяне борошно (100 гр.). Варити 20 хв., помішуючи дерев’яною ложкою. Загуслу кулешу вивертають на дошку й ниткою нарізають скибками, потім укладають на тарілку.

Зверху скибку кулеші прикрашають шматочком масла (20 г) і посипають розтертою бринзою (10 г). Подають кулешу гарячою зі сметаною або з кислим молоком.

З міфами й легендами

Якщо солі й перцю не досить, колоритний гуцульський стіл треба приправити міфами й легендами Карпат. Адже навіть походження назви «Гуцульщина» та «гуцули» пов’язують із тими веселими танцями й співами («гуц-гуц»), з якими верховинці вимінювали своє добро на хліб. За ним бо доводилося спускатися на рівнину, адже гірська земля не звикла щедро родити пшеницю…

Більшість гуцульської міфології цілком природно пов’язана з родючістю землі та здоров’ям свійських тварин, врожаєм та надоями. Також карпатські горяни знані як травники, а Карпати – як найщедріша «зелена аптека» України. Щодо лікарських рослинам (червоної рути, чистотіли, аіра, барвінка, квітки полонини або джинджури тощо) також оповідають багато казково-фантастичних історій, що регулярно штовхають мандрівників не лише збирати лікарські рослини гір, але й розшукувати, наприклад, квітку папороті.

Рута

Зрештою, чого лише не буває у таємничих Карпатських горах серед байкарів-гуцулів, чи не так?..

ukraine.1001idea.info