ТОП-10 сувенірних ринків та музеїв Закарпаття

Закарпаття для туриста-початківця часто нагадує один великий сувенірний ринок, а для когось – суцільний музей. Срібна Земля й справді багата на крам і старовину. Однак досвідчені туристи знають: головні «сувеніри», які треба звідси привезти, це щирість та відкритість, так притаманні цьому краю. Ну і, звісно, бриндзя та пляшечка вина!

Цікаво, що найоригінальніші схованки старовини ніколи переважно не називають музеями. А чи не кожна закарпатська господиня (корінна мешканка села так точно) може запропонувати оглянути такі речі, передані від бабусі-прабабусі, що й не снилися ніякій експозиції. Так само і з сувенірами: найцікавіше рідко вдається знайти акуратно складеним на прилавку в ятці. Тож цей перелік – лише орієнтир і заохота до справжніх пригод і знахідок 🙂

Село-музей Колочава на Міжгірщині

Музей архітектури і побуту Старе село (фото взято з www.sendflowers.ua)
Музей архітектури і побуту Старе село (фото взято з www.sendflowers.ua)

Є музеї в селі, а от Колочава – це справжнє село-музей. Це село 20 пам’ятників, 10 музеїв, безлічі фестивалів і туристичних маршрутів. Старовинна церква Святого Духа, музей Івана Ольбрахта і «Старе село», «Радянська» та «Чеська» школи… Так, все це сьогодні – музеї. Покатає по селі «Колочавська вузькоколійка», сховає «Бункер Штаєра», а бойовий дух відродять Музей воїнів-інтернаціоналістів та «Лінія Арпада». І це тільки маленька частина всього того, що щодня чекає туристів у Колочаві!

Музей лісу і сплаву на Міжгірщині

Музей лісу і сплаву (фото взято з www.synevyr.org.ua)
Музей лісу і сплаву (фото взято з www.synevyr.org.ua)

Унікальний для Європи Музей лісу і сплаву – частина Національного природного парку «Синевир». Він знаходиться розташований поруч зі селом Синевир на річці Озерянці, званій також Чорною Річкою. В давнину по цій річці сплавляли ліс на угорські землі. Від Музею стартує туристична стежка на високогірне озеро Озірце. Адреса музею: с. Синевир, 1626, урочище Остріки. Їхати треба дорогою в напрямку с. Синевирcька Поляна. Орієнтовний час роботи музею: 9:00-18:00. На території є гостьові будиночки.

Екологічний візит-центр НПП «Синевир» на Міжгірщині

Озеро Синевир та водоспад Шипіт (фото взяте з www.kapitoliy.net.ua)
Озеро Синевир та водоспад Шипіт (фото взяте з www.kapitoliy.net.ua)

Поруч із Музеєм лісу і сплаву є ще одна цікава експозиція, що належить до природного парку «Синевир». Це екологічний візит-центр, один із репрезентантів Закарпаття. Його ідеально відвідати саме перед підкоренням цього краю. Візит-центр пропонує віртуальну подорож екостежками та науково-пізнавальні маршрути, відкриває туристичні можливості Міжгірщини та секрети підйомів на найвищі місцеві вершини – це Стримба, Негровець і Кам’янка.

Музей екології гір в Рахові

Повна назва закладу – Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах. Знаходиться музей на вул. Червоне плесо, 77. Це унікальний для України експозиційний комплекс, водночас еколого-освітній та історико-культурний центр Карпатського біосферного заповідника. Відділи музею («Природа Карпат», «Природокористування в Українських Карпатах») працюють від 8:00 до 16:45, обід – від 12:00 до 13:00. Тут є цікаві діорами (карстова печера і буковий праліс) та експозиції, присвячені етнічним народностям Карпат: бойкам, лемкам і гуцулам. Поруч, в урочищі «Підділ», знаходиться джерело води.

Колиба-музей, с. Ділове на Рахівщині

Колиба-музей, село Ділове (фото взято dreamfood.ua)
Колиба-музей, село Ділове (фото взято dreamfood.ua)

Якщо проїхати 15 км від Рахова, ви опинитеся у с. Ділове, відомому як «Географічний центр Європи». Тут і знаходиться дерев’яна Колиба-музей, де можна не лише набратися нових вражень, але й смачно поїсти. Закарпатська і гуцульська кухня, великі зали (на 100 і на 150 осіб) – а одночасно велика експозиція автентичного одягу та давніх предметів побуту чекають вас щодня з 8:00 до 23:00.

Сувенірний ринок в м. Ужгород

Якщо хочете придбати сувеніри і твори закарпатського мистецтва в Ужгороді, вирушайте на Театральну площу. Одразу за пішохідним мостом починаються сувеніри, картини, одяг. Все це пропонують як продавці на вулиці (там розташувалася така собі експозиція на продаж), так і пані у поблизьких сувенірних крамничках.

Сувенірний ринок в с. Іза на Хустщині

Іза – ще одне своєрідне село-музей і сувенірний ринок одночасно. Це центр українського лозоплетіння, де можна як навчитися цієї справи, так і придбати вироби з лози. І не лише декоративні предмети, але й справжні меблі, предмети побуту, домашню оздобу – і все це, до речі, виключно ручної роботи!

Сувенірний ринок в с. Вишково на Хустщині

Лозоплетіння, зрештою, сьогодні не така вже й дивина. А ось поруч, у селі Вишково, не лише варять добре пиво, але й виготовляють унікальні сувеніри з… обгорток кукурудзяних кочанів! Виходять насправді оригінальні речі: не лише сувеніри, але й кошики та навіть жіночі сумки. Як кажуть майстрині, задля того, аби сплести такі шедеври, потрібно близько шести-семи мішків висушених кукурудзяних «обгорток».

Сувенірні ринки Рахівщини

Майже кожен ринок на Рахівщині можна в певному сенсі назвати сувенірним. Рахів, Ясіня, Драгобрат, Кобилецька Поляна, Чорна Тиса завжди пропонують очікувані і неочікувані «сувеніри», багато з яких можна не лише їсти, але й пити 😉 А ось в селі Богдан можна зустріти навіть сувенірні міні-ринки в туристичних садибах. Не вірите? Завітайте, наприклад, до Марії Рибак на вул. Шевченка, 123 – і відпочинок у Карпатах заграє новими барвами! Тут господар сам виготовляє сувеніри та предмети з дерева, запрошуючи всіх на оглядини.

Сувенірний ринок на Яблуницькому перевалі

Сувенірний ринок на Яблуницькому перевалі (фото взято з www.smile-tour.com.ua)
Сувенірний ринок на Яблуницькому перевалі (фото взято з www.smile-tour.com.ua)

Ринок на Яблунецькому перевалі – класичне місце, з якого дуже часто починається або завершується знайомство туристів із Закарпаттям. Тут можна купити те, що не встигли раніше, або, навпаки, запланувати покупки, вперше ознайомившись з асортиментом. Головне – не забудьте між тим всім озирнутися на красу самого перевалу: враження від неї вартує того, аби стати фінальним подарунком від Закарпаття для вас. І запрошенням приїхати знову!..

ukraine.1001idea.info