Відпочинок в Яблуниці

Яблуниця – незвичайне карпатське село, заховане серед гір. Світанок тут можна зустрічати разом із Говерлою та Петросом, захід сонця – в компанії Хом’яка з Синяком. Чи, може, бажаєте ранкову каву на Яблуницькому перевалі?.. Якщо ви асоціюєте Яблуницю лише з гірськолижним курортом, то майже нічого про неї не знаєте. Високогірне село-курорт славиться своїми «теплими» рекреаційними можливостями – і ті, хто захоче їх перевірити, відпочине й оздоровиться на славу.

Яблуниця панорама

 

Карпатський природний парк: територія і можливості

Гірська земля, на котрій стоїть курортне село Яблуниця – заповідна. Тут хочеться пити не лише мінеральну воду з чистих джерел, але й цілюще іонізоване карпатське повітря. Доведено, до речі, що соснові аромати дійсно сприяють загальному зміцненню організму. Все це належить до Карпатського національного природного парку – першого, унікального та одного з найбільших українських природних парків.

Карпатський парк – надзвичайно красивий вже весною. А літом тутешні праліси буяють вповні. До того ж, лісові мандрівки серед гірських краєвидів (найвищі вершини Чорногірського хребта – перед вами!) надихнуть будь-якого жителя запиленого міста на творчі ідеї щодо дозвілля, або й діяльності: тут справжнє роздолля для травників і знавців карпатських чаїв.

Парк славиться своїми туристичними маршрутами (всього їх на цих теренах 48!), рекреаційними пунктами, а також екологічними та науково-пізнавальними стежками. Клімат тут теплий і лагідний, хоча й з прохолодними вечорами й ночами. Так що, коли будете збиратися з наметами споглядати фантастичні зорі в горах, вдягайтеся відповідно.

Ще одна корисна нотатка: восени червлене золото Карпатського парку приваблює шанувальників «тихого полювання» – грибників, а також любителів ягід і горіхів. Саме гриби (зокрема, білі) є особливим компонентом, додаючи котрий, в яблуницьких ресторанах готують дуже смачні закуски, перші й гарячі страви. Обов’язково спробуйте!,

Чорниця

Яблуницький перевал, або Беркут

Географічно гуцульське село Яблуниця розташоване на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Поруч – Яремче, Поляниця і Буковель, Татарів та·Ворохта, а також Микуличин. В ці місцеовсті й на курорти часто мандрують туристи і відпочивальники, сполучення тут непогане. А родзинкою території є Яблуницький перевал. Інакше його називають Беркутом, а також Татарським або Ясінським перевалом.

Яблиницький перевал – найвищий в Україні. Звідси, з оглядового майданчика, можна роздивитися як Чорногірський, так і Свидовецький хребти. Крім того, на перевалі є оригінальний ринок карпатських природних скарбів (наприклад, чаїв), одягу і сувенірів. А якщо вирішите зробити вилазку на Закарпаття, то саме через перевал ви й потрапите на сусідню Рахівщину.

Історія перевалу важка й незвичайна. В ХІІ ст. через нього йшли в Європу монголо-татарські орди, а українські війська прямували до Карпатської України (1918-19 рр.). Також із перевалом пов’язана трагедія карпатських січовиків, що загинули тут навесні 1939 року.

Яблуниця 2

Калейдоскоп гірських пригод

Яблуницькі гостинні двори, бази відпочинку, садиби й еко-садиби, туристичні комплекси, готелі, котеджі, вілли пропонують цілий арсенал оздоровчих та розважальних пропозицій. Кінні прогулянки, походи в гори (Чорногора, Свидівець, Ґорґанскі гори і не лише вони) та до високогірних озер, велосипедні тури, рафтинг на Чорному Черемоші, поїздки на квадроциклах, риболовля на Пруті…

Організовано або самостійно в Яблуниці можна відпочити сім’єю, молодіжною компанією або більш камерно – так, як захочете саме ви. Тут навіть проста прогулянка смерековим лісом наповнить будь-кого енергією на місяць вперед.

Велотуристи оцінять маршрут «Яблуницьке видноколо», що огортає село серпантином із Ворохти через село Вороненко, Яблуницький перевал, саму Яблуницю – й назад до Ворохти. Класичний варіант велосипедної подорожі триває 5 годин. За цей час ви подолаєте біля 29 км і наберете 988 м висоти. Побачите давню церкву й старі кам’яні мости-віадуки у Ворохті, вододільний хребет (колись – державний кордон), полонини та ліси, телевізійний ретранслятор, сторічний кам’яний хрест… І все, що може розгледіти уважне й захоплене око мандрівника.

велотур

Цікаві об’єкти

В центрі Яблуниці є старовинна дерев’яна церква з двоярусною дзвіницею. Вона походить із 1868 або з 1895 року. На стіні святині знаходиться дерев’яна таблиця, з якої ясно, що це церква «Успенія Божої Матері». Після Першої світової війни святиню довелося відновлювати, і щастя, що вона збереглася дотепер.

церква Яблуниця

Натомість якщо ви помандруєте на вершину гори Хом’як, то там побачите фігуру Пресвятої Богородиці. Її тут встановили у 2008 році.

ukraine.1001idea.info